Конопляна олія холодного віджиму (сиродавлена) нерафінована
226 ₴/бут
- Готово до відправки
Конопляна олія першого холодного віджиму (сиродавлена) нерафінована
Сиродавлена конопляна олія - це нерафінована рослинна олія, отримана шляхом пресування сирого насіння конопель методом холодного віджиму, без використання термічної та хімічної обробки.
На відміну від рафінованої рослинної олії з обсмаженого насіння, нерафінована конопляна олія зберігає абсолютно всі вітаміни та мікроелементи, так само як і натуральний неповторний смак і аромат свіжого насіння конопель.
Конопляна олія виготовляється з посівних конопель, у яких відсутні канабіноїди. Її можна застосовувати як у кулінарних, так і в лікувально-профілактичних цілях. Сиродавлена олія конопель має яскраво виражений зелений відтінок через високу концентрацію хлорофілу. Їй притаманний трав’янистий смак з легкою кислинкою.
Конопляна олія має безліч унікальних якостей, не властивих більше жодній олії. Багата антиоксидантами, вона перешкоджає тромбозу крові, знижує холестерин і сприяє схудненню. Стеаридонова та гамма-ліноленова кислоти, що містяться в конопляній олії, не синтезуються в організмі людини, але життєво їй необхідні.
Крім того, олія з конопляного насіння містить украй необхідну нам поліненасичену жирну кислоту Омега-3, а також весь спектр амінокислот. У конопляній олії дотримано найбільш оптимальне співвідношення двох жирних есенціальних кислот Омега-3 і Омега-6 у пропорції 1:3 відповідно. Жирні ліноленова та альфа-ліноленова кислоти, необхідні для росту, також є компонентами конопляної олії. Крім кислот у складі олії є вітаміни А, В1, В2, В6, E, K, D, і навіть мікроелементи і мінерали – кальцій, цинк, залізо, фосфор, калій, марганець, сірка.
Особливості виробництва конопляної олії
Ми ретельно контролюємо весь процес виробництва олії: від посіву насіння до розливу в тару.
- Вирощування. Компанія обрала екологічні сонячні поля Тернопільщини та один із найкращих сортів конопель. Застосування будь-якої агрохімії категорично неприйнятне.
- Виробництво. Використовуються німецькі маслопреси з контролем температури для отримання холодного віджиму, щоб олія зберегла всі вітаміни та поживні речовини. Після виготовлення олія відстоюється природним методом у скляній тарі в темному місці впродовж 12 годин. Цим самим вдається досягти максимального сповільнення окислювальних процесів. Під час відстоювання мікрочастинки насіння осідають без стороннього втручання, олія стає прозорою.
- Фасування. Відстояну олію розливають у скляні пляшки темно-зеленого кольору і надсилають покупцям. На прохання покупців, олія може відправлятись без попереднього відстоювання.
Застосування в кулінарії конопляної олії
Найкраще підходить для заправки свіжих салатів і сироїдних страв: каш, овочів, макаронних виробів. Додавати в каші та супи рекомендується в кінці приготування, щоб олія нагрівалась мінімально. Може слугувати компонентом багатьох соусів і маринадів (особливо на основі йогурту).
Чудово заправляє ядра конопель, усі білкові продукти рослинного походження – кіноа, зелену гречку, горох, квасолю, сочевицю, амарант.
Олію конопель можна змішувати з іншими корисними оліями, роблячи купаж. Так смакові якості страв розкриваються краще.
Не підходить для смаження і тушкування.
Застосування в косметології конопляної олії
- Комедогенність: 0 (підходить для косметологічних процедур).
- Для шкіри: використовуйте для сонцезахисту, відновлення шкіри після обгорання та опіків. Застосовуйте в складі косметичних масок, додаючи в них кілька крапель. Наносьте на шкіру обличчя тонким шаром 1 раз в день з метою зволоження. Для розм'якшення наносьте на загрубілі ділянки тіла – п'яти, ліктьові згини, коліна.
- Для нігтів: змащуйте нігтьову пластину і кутикули для зволоження і запобігання мікротріщин.
- Для волосся: втирайте кілька крапель олії масажними рухами в шкіру голови для боротьби з випаданням і в цілях профілактики, дайте йому добре увібратися (оберніть голову поліетиленом і рушником, залиште на 30 хв, потім помийте волосся звичним способом). Для блиску і м'якості наносьте на кінчики або по всій довжині після миття на вологе або висушене волосся.
Найкращий ефект для краси олія надає при внутрішньому вживанні.
Застосування конопляної олії для оздоровлення та лікування
Конопляна олія холодного віджиму позитивно впливає майже на всі системи організму. Має потужні антиоксидантні властивості.
- Кровоносна система. Поліпшення стану при анеміях, профілактика та лікування атеросклерозу. Очищення крові.
- Нервова система. Лікування нервових розладів у дітей і дорослих, усунення хронічної втоми, апатії.
- Опорно-рухова система. Ефективна дія при артритах і хворих суглобах.
- Видільна система. Допомога ниркам, простаті, сечовидільним шляхам з виведенням токсинів.
- Травна система. Поліпшення стану при холециститі і запорах.
- Статева система. Користь для жінок і поліпшення самопочуття при запальних процесах репродуктивної системи, ПМС, менопаузах.
- Покривна система. Регенерація шкірних покривів після сонячних опіків. Пом'якшення шкіри, лікування підліткових висипів. Зволоження і живлення шкіри, розгладження зморшок.
Конопляна олія рекомендується для онкопрофілактики та відновлення після хіміотерапії.
Варто пам'ятати, що олія є не ліками, а лише підтримуючим засобом. Слідкуйте за самопочуттям після прийому препарату та консультуйтеся з фахівцями (дієтологами, терапевтами).
Особливості вживання та зберігання конопляної олії
- Для вагітних: корисно при дотриманні добової норми і відсутності протипоказань.
- Для дітей: допускається з дотриманням добової норми.
- Зберігання: під час виробництва конопляної рослинної олії не використовуються консерванти і термічна обробка, тому рекомендований термін зберігання для лікувально-профілактичних цілей — не більше 30 днів у холодильнику при температурі від +4°С до +18°С. А для кулінарних потреб – термін зберігання становить до 90 днів у темному прохолодному місці.
- Добова норма: 1-2 ст.л. на день для дорослих, 0,5-1 ст.л. – для дітей.
Протипоказання конопляної олії
Не варто включати олію в раціон при індивідуальній непереносимості. Необхідно припинити застосування продукту при таких станах як нудота, спазми і захворювання шлунково-кишкового тракту в гострій формі.
Олію не рекомендується вживати перед хірургічними втручаннями, оскільки вона зменшує зсідання крові.
Якщо перевищувати добову норму споживання – можливі розлади шлунка.
Корисний склад конопляної олії
- Ненасичені жирні кислоти в найбільшій кількості серед усіх відомих олій і в оптимальному для організму співвідношенні: 46% лінолева (омега-6), 28% ліноленова (омега-3);
- Вітаміни: А, Е, B1, B2, B3, B6, C, D, К;
- Мінерали: кальцій, калій, магній, залізо, сірка, фосфор, цинк;
- Корисні сполуки: фітостероли, фосфоліпіди, хлорофіл, L-триптофан, дубильні речовини.
Характеристики
- Білки 0 г на 100 г
- Жири 99 г на 100 г
- Вуглеводи 0 г на 100 г
- Калорійність 899 Ккал на 100 г
- Тип тари скляна (250 мл, 500 мл, 1000 мл) або пластикова пляшка (1 л)
- Термін зберігання для лікувально-профілактичних цілей 1 міс. у темному прохолодному місці
- Термін зберігання для кулінарних цілей 3 міс. у темному прохолодному місці
- Вирощено (вироблено) власне виробництво
- Країна походження насіння Україна
Більше рослинних олій холодного віджиму в цьому розділі
Всі наші товари на сайті vegan-tehnika.com.ua
Основні | |
---|---|
Виробник | Власне виробництво |
Країна виробник | Україна |
Тип олії | Конопляне |
Тип | Нерафінована |
Віджим | Перший холодний |
Упаковка | Скляна пляшка |
Користувальницькі характеристики | |
Об'єм, мл | 250 мл |
- Ціна: 226 ₴/бут