Зерно, насіння, крупи
ЗЕРНОВІ КУЛЬТУРИ, НАСІННЯ, КРУПИ
Зернова культура - це натуральний продукт, який складається з сукупності великої кількості зерен або насіння тієї або іншої культури - злакової, бобової, олійної. У всі часи основою здорового харчування була рослинна цільнозернові їжа. Зерна злакових, насіння бобових і олійних культур добре зберігаються, тому природно що людина з давніх часів почала їх використовувати в їжу.
Зернові злакові культури
Злакові культури це цілий комплекс корисних вітамінів, білків, вуглеводів і амінокислот, які так необхідні нашому організму. Користь насіння злакових культур полягає в утриманні великої кількості рослинного білка, амінокислот і мінеральних речовин, а також правильних вуглеводів та клітковини, яка сприяє очищенню стінок кишечника від токсинів і шлаків. Зерна злакових культур містять багато клітковини, лігніну, пенгозанов, мінеральних солей, багаті мінеральними, азотистими речовинами і цукрами. Злаки багаті протеїнами, необхідними для зміцнення і відновлення тканин організму вітамінами і мікроелементами, такими як вітамін В і Е, кальцій, цинк, залізо, марганець, магній та інші корисні речовини. Основні злакові культури - пшениця, спельта (полба), овес, ячмінь, жито, просо, кукурудза, гречка (зелена гречка).
Зернові бобові культури
Бобові культури містять вітаміни групи А і В, жири, крохмаль, велика кількість білка і інших поживних, корисних речовин, а також завдяки своїм смаковим якостям зайняли міцне місце в раціоні збалансованого харчування серед спортсменів і вегетаріанців. Насіння бобових містять 23,4% білків, 2,4% жирів, 53,1% вуглеводів, 14% води, 4,7% клітковини, 2,4% мінеральних речовин. За змістом білка бобові рослини перевершують продукти м'ясного походження, і більш того, білок засвоюється нашим організмом набагато легше м'ясного. Білки бобових продуктів характеризуються найкращим амінокислотним складом серед рослинних продуктів, і засвоюються організмом на 70-80%. Таким чином, бобові є прекрасною альтернативою для людей, в раціоні яких виключені продукти тваринного походження. Бобові культури можна сміливо розглядати, як харчові продукти терапевтичного впливу. Вони сприяють очищенню крові, зниження ризику виникнення серцево-судинних захворювань, захищають організм від інфекцій, сприятливо впливають на травну систему, зміцнюють і стимулюють ріст волосся. Основні бобові культури - маш, соя, сочевиця, нут, квасоля, арахіс, горох.
Зернові олійні культури
До олійних культур відносять рослини, насіння і плоди які збагачені рослинними жирами. Вживаються насіння олійних культур в обробленому і сирому вигляді, також олійні насіння є сировиною для отримання рослинної олії. Олійні культури містять цінні білки, незамінні амінокислоти, жиро - і водорозчинні вітаміни, фосфатиди. Семена масличных культур обладают лечебными свойствами - укрепляют иммунную систему, выводят шлаки из организма, выступают в роли противоопухолевого средства, восстанавливают целостность клеток, предотвращают заболевания сердечно-сосудистой системы, улучшают работу пищеварительного тракта. К масличным культурам относятся - лен, кунжут, горчица, рыжей, сафлор, конопля, амарант, подсолнечник, расторопша, рыжей, кориандр.