Корисні властивості винограду. Склад, калорійність і користь для здоров'я.
Корисні властивості винограду. Склад, калорійність і користь винограду для здоров'я.
Ботанічна характеристика винограду
Виноград ― багаторічна витка рослина з переважаючою кількістю двостатевих квіток. Це рослина запилюється вітром, комахами і самостійно. Ліана винограду може досягати 30-40-метрової довжини і росте, прикріплюючись до опор за допомогою вусиків. Листя винограду чергові, черешкові, цільні, з трьома або п'ятьма лопатями. Двостатеві, зеленуваті, зібрані в пухку або густу мітелку дрібні квітки з'являються в травні-червні. Кора на дорослих стовбурах коричнева, з глибокими борозенками, в деяких місцях відокремлюється від стовбура. На молодих ліанах кора жовтувата або червонувата. Плоди винограду можна збирати в серпні-вересні, вони являють собою соковиті ягоди, зібрані в грона, усередині яких знаходяться насіння. Люди навчилися розмножувати виноград насінням і вегетативно – з допомогою живців, відводок, методом щеплень. Виноград культурний використовується для виробництва родзинок, виноградного соку, вина, варення, компотів і оцту.
Корисні властивості винограду
Виноград ― не тільки смачна і красива ягода, але і прекрасний джерело здоров'я і життєвих сил. Його корисні властивості надають лікувальну дію на організм людини. У стиглих ягодах винограду містяться легко засвоювані цукру, представлені глюкозою і фруктозою. Також цінними речовинами є сахароза, раффиноза, ксилоза та інші сахароподобные компоненти. Сік винограду – складний розчин, в ньому багато органічних кислот: винної, яблучної, лимонної та янтарної.
Науково доведено корисний вплив на роботу органів фумарової, гліколевої, щавлевої, глюконової та інших кислот. У соку зрілих плодів винограду виявлені всі необхідні мінеральні речовини, велику кількість калію, кальцію, натрію, магнію, заліза, марганцю, алюмінію. Є група аніонів, таких як фосфор, сірка, кремній і хлор. Виноград забезпечує організм марганцем, молібденом, бором, титаном, ванадієм, радієм, цинком і кобальтом. Це цінні біологічні каталізатори.
Важливий вплив на життєдіяльність органів і систем має наявність в соку винограду солей заліза. З їх допомогою активно утворюються червоні кров'яні кульки. У м'якоті і шкірці виноградних ягід багато пектину, який має антитоксичні властивості і допомагає організму звільнятися від радіоактивних елементів, важких металів і різних токсинів. Вітамінний комплекс винограду складається з вітаміну С, каротину, вітамінів групи В, Р. Ензими нормалізують травлення їжі і регенерацію тканин.
Фермент ліпаза розщеплює жири і сприяє їх травленню. Корисними є пероксидаза, катехолоксидаза, альдолаза, естераза. До числа важливих елементів виноградного соку відносяться дубильні, барвні, ароматичні і азотисті речовини, фітонциди. Свіжий виноградний сік має антисептичну дію, запобігає вплив збудників різних хвороб.
Застосування винограду
Лікувальні властивості винограду дозволяють застосовувати його при лікуванні анемії, деяких серцево-судинних захворювань, цирозу печінки, хронічного гепатиту. Використовують ягоди для нормалізації роботи шлунково-кишкового тракту, для поліпшення стану здоров'я при гострому та хронічному нефриті, нефрозі. Вживання виноградних ягід і соку – хороша профілактика утворення сечового піску і каменів у нирках.
Рекомендується прийом винограду при хронічних формах туберкульозу легень. Рослина проявляє лікувальні властивості при катарі глотки і гортані, подагрі, п редотвращает поява багатьох захворювань. Органічні кислоти діють заспокійливо, посилюють діяльність підшлункової залози. При гіпертонії виноград діє як гіпотензивний засіб, спостерігається ослаблення серцевих поштовхів і зниження частоти пульсу. Під впливом органічних кислот посилюється діяльність підшлункової залози.
Медики рекомендують виноград людям з проблемами шлунково-кишкового тракту, для підвищення секреції і кислотності шлункового соку. Корисно вживати свіжий сік винограду при запальних захворюваннях дихальних шляхів і астми. При прийомі винограду, завдяки стимуляції кісткового мозку, покращується функція кровотворних органів. Один стакан соку винограду забезпечує організм добовою нормою вітамінів В, С, Р. Виноградолікування практикується у відомих здравницях Криму, Молдавії, Грузії, Вірменії, республік Середньої Азії.
Ягоди винограду
Соковиті плоди винограду являють собою ягоди, розмір і вага яких може бути різним. Ягоди бувають білі, сірі, рожеві, червоні, темно-сині. Смак ягоди культурних сортів може бути нейтральним, прісним, трав'янистим, мускатним, суничним, пасльоновим. Ягоди винограду різноманітні за формою: вони бувають округлі, яйцевидні, овальні, видовжено-вигнуті. Шкірка може бути щільною і тонкого, добре чи важко відокремлюваної від м'якоті, покрита восковим нальотом або без нього.
М'якоть ягід має різну структуру: у одних сортів вона дуже м'яка, в інших – середньої щільності, буває тверда і дуже тверда. Молоді зелені ягоди до дозрівання випаровують через свою поверхню воду, дихають і виробляють органічні речовини, цукор у них практично відсутня. По мірі дозрівання збільшується кількість цукру, знижується вміст кислоти, зростає кількість складних ефірів і фарбувальних речовин в шкірці.
Калорійність винограду
Солодкий, приємний на смак виноград містить цукор, З-за своєї калорійності виноград по праву можна назвати незамінним продуктом, здатним тамувати голод і поповнювати запаси енергії. В білих сортах винограду калорійність становить 43 кілокалорії на 100 м, в червоних сортах – 64 кілокалорії, вміст вуглеводів -17 р. Помилково думка, що вживання винограду викликає збільшення у вазі. Виноград підвищує апетит, вага набирається за рахунок з'їденої їжі. Якщо з'їдати 10-15 ягід в день і дотримуватися помірності в їжі, то повнота вам не загрожує.
Олія з кісточок винограду
Виноградні кісточки наділені безліччю властивостей, що надають благотворний вплив при лікуванні багатьох захворювань. Але біологічно активні речовини зберігаються лише в маслі, одержуваному методом холодного пресування. У ньому містяться біофлавоноїди нагадують за структурою жіночі гормони (естрогени), виявлено велику кількість вітаміну Е, вітаміну С, а також цинк, мідь, селен. Виноградне масло вважають самим потужним природним антиоксидантом, підвищує еластичність кровоносних судин.
Олія сприяє зниженню рівня холестерину в крові, що корисно як профілактичний засіб при початковій стадії гіпертонії. Щоденне вживання чайної ложки виноградного масла значно знижує ризик розвитку серцево-судинних захворювань, атеросклерозу і артриту. Також рекомендується приймати масло для підвищення імунітету, захисту від інфекційних хвороб. Масло виноградної кісточки постачає організму поліненасичені жирні кислоти, дубильні речовини, ензими, хлорофіл, калій, натрій, залізо.
Лікувальне масло попереджає інсульти, інфаркти, тромбози, купероз. Застосування масла виноградних кісточок у комбінації з терапією при варикозі вен і геморої забезпечує швидке одужання. Таке чудове лікувальний засіб має регенеруючі властивостями, що дозволяють зберігати пружність шкіри, підходить для лікування вугрів, прищів, загоєння саден, порізів і опіків.
Показаннями до прийому масла виноградної кісточки є проблеми, пов'язані з порушенням роботи травної системи, гепатити, хвороби жовчовивідних шляхів. Приготування масла виноградних кісточок в домашніх умовах засноване на взаємне проникнення та заміщення масел, у фізиці такий процес називається дифузією.
Витяжка з кісточок винограду
Витяжкою з виноградних кісточок застосовують для лікування венозних захворювань. Це потужний антиоксидантний засіб, що зміцнює капіляри, ефективно при тромбозах, добре допомагає при варикозному розширенні вен, трофічних виразках, підвищує гемоглобін, нормалізує формулу крові, запобігає склеювання тромбоцитів, володіє широким спектром бактерицидної і противірусної дії.
Доведено, що при патології сітківки та зорового нерва витяжка з виноградних кісточок покращує зорові функції і гемодинаміку очей. Тонізуючі властивості цілющого засобу покращують сон, знімають психоемоційне збудження. Відбувається зниження синдрому хронічної втоми. При розумових та фізичних перевантаженнях і стресах корисні речовини витяжки поповнюють організм енергетичним зарядом.
Екстракт кісточок винограду
Екстракт виноградних кісточок містить глікозиди, фруктозу, флобафен, енін. У великих кількостях у даному засобі присутні яблучна, фосфорна, кремнієва, саліцилова, лимонна, янтарна, щавлева кислоти. Завдяки наявності в екстракті солей калію, кальцію, заліза, магнію, вітамінів В1, В2, А, С, дубильних речовин, флобафена і лецитину відбувається оновлення клітин. Цінність лікувального засобу – потужні антиоксиданти, які нейтралізують ферменти, що руйнують структуру сполучних тканин.
В результаті їх дії зміцнюються стінки судин і нормалізується рівень колагену шкіри, сухожиль, хрящів. Екстракт здатний відновлювати функцію сітківки ока, приймається як профілактичний засіб, що запобігає інфаркт міокарда і атеросклероз. Куріння, побічна дія ліків і погана екологія позначаються на здоров'я людей; екстракт з виноградних кісточок допоможе вивести токсини, знизить негативний вплив шкідливих речовин на організм.
Настоянка з кісточок винограду
Спиртову настоянку з кісточок винограду можна приготувати в домашніх умовах. Для цього кісточки червоних сортів винограду миють, обсушують серветкою, розчавлюють і поміщають в пів-літрову банку. Сировину заливають 250 мл горілки, щільно закривають і витримують у темному місці протягом місяця, щодня струшуючи. Коли настоянка буде готова, її потрібно процідити і приймати п'ять днів по 1 краплі в день під час їжі, потім на п'ять днів потрібно зробити перерву. Настоянкою лікують захворювання горла, застосовуючи її як полоскань.
Червоний виноград
Червоний виноград володіє масою цілющих властивостей і сприяє зміцненню здоров'я, тому він дуже високо цінується сучасними дієтологами. Сорти червоного винограду особливо корисні, так як в них міститься величезна кількість різних речовин і кислот, що нормалізують ритми серцевих скорочень. У його кістках, шкірці і плодоніжки є катехін, кверцетин, лютеїн і інші фітоестрогени. Вони запобігають атеросклерозу у жінок після 45 років. Вживання червоного винограду змінює формулу крові, що приводить до кращого харчування всіх органів і систем, відновлює кровообіг, знижує кров'яний тиск при гіпертонії.
Виноград червоних сортів сприяє нормальному травленню, зменшує кислотність шлунка, лікує хронічні гастрити, виразки шлунка. Корисний вплив на організм червоний виноград надає при частих застудах, бронхітах. Сечогінні властивості червоного винограду дозволяють позбавлятися від токсинів. Неймовірно корисні ягоди служать профілактичним засобом від хвороб нирок, сечового міхура. Сік і ягоди червоного винограду стануть найкращим природним ліками від артриту, ревматизму, остеохондрозу.
Виноград кишмиш
Кишмиш – дуже смачний і солодкий сорт винограду, що росте в Середній Азії. Його калорійність в 100 г дорівнює 95 ккал, в ізюмі – майже 270 ккал. Такий виноград відрізняється відсутністю кісточок, буває чорного і білого кольору. Він містить вітаміни, мінерали, велика кількість цукрів, вуглеводів і органічних кислот. Вживання такого чудового продукту рекомендується для зняття дратівливості в стресових ситуаціях, нервової напруженості і втоми. Присутні в кишмише кобальт, натрій, кальцій, фосфор і залізо сприяють відмінній роботі травного тракту, поліпшують обмінні процеси.
Виноград кишмиш корисний своїми антиоксидантними властивостями. Думка про цінні якості ягід кишмишу безперечно: з'їдаючи всього кілька ягід в день або випиваючи склянку свіжоприготованого соку можна запобігти хворобі нирок і печінки. Корисний виноград і при низькому тиску, захворюваннях крові і судин. Він може допомогти підвищити імунітет, поліпшити самопочуття людям, хворим на астму.
Не менш корисний і сушений кишмиш. Споконвіку родзинки вважається цінним продуктом, в ньому зберігаються всі поживні речовини, вітаміни і корисні властивості, властиві свіжим ягодам. Зміст в ізюмі, особливо чорному, олеанолової кислоти і фіторечовин, сприяє зменшенню числа бактерій, що викликають захворювання порожнини рота. Однак його не слід вживати у великій кількості.
Чорний виноград
Чорний виноград (столовий виноград) дозріває восени. Його ягоди довгастої форми, оберненояйцевидні, за розміром бувають великі або дуже великі. У шкірці і кісточках чорного винограду міститься велика кількість ресвератролу, завдяки чому він може протистояти ракових захворювань. Протизапальну дію корисної речовини ефективно при раку молочної залози, товстого кишечника і прямої кишки. Відомо, що в 200 г червоного вина міститься добова доза вітамінів РР і Р. Виноград та продукти з нього перешкоджають розширенню вен і утворенню тромбів в судинах.
Вживання цінних ягід сприяє підвищенню стійкості організму до простудних захворювань. Приготовані на основі чорного винограду витяжки, масло і екстракт кісточок допомагають справлятися з негативним впливом вірусів, радіацією, приводять у норму імунну систему і покращують гормональний фон. Для профілактики багатьох захворювань досить кілька разів на тиждень з'їдати невелику гроно винограду або випивати розбавлений водою виноградний сік.
Дикий виноград
Дикий, або дівочий виноград може бути їстівним, смачним і корисним. Є багато його різновидів. У плодах рослини виявлено вуглеводи, пігменти, декстроза, пектин. Також присутні винна, яблучна, лимонна кислоти. У насінні міститься жирна олія. Плоди застосовуються при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, при проносі. Ягоди придатні для ізюму, для приготування оцту і отримання олії.
Витка рослина ідеально підходить для декорування стін будинків, дерев і огорож. Дикий виноград росте на будь-якому присадибній ділянці, легко переносить зимівлю, при цьому вимагаючи уваги і турбот: його, також як і інші культурні сорти, необхідно обрізати і поливати.
Як зберігати виноград?
Для тривалого зберігання необхідно вибирати здорові грона без цвілі і пошкоджень, ягоди повинні бути сухими, цілими, без вм'ятин, гладенькими та щільними.
Зберігання винограду буде якісним лише в темному, прохолодному, добре провітрюваному і сухому приміщенні. Оптимальна температура зберігання – +5-7 градусів Цельсія. Стіни приміщення необхідно побілити з допомогою вапняного молока для дезінфекції і окур сіркою.
Способи зберігання винограду:
- Можна зрізати плоди разом з гілкою, надрізи залити воском або парафіном, щоб в серцевину не проникав повітря та бактерії, підвісити на витягнуту мотузку на такій відстані, щоб грона не стикалися.
- Також відмінно зберігається виноград, якщо обрізати кисть разом з частиною лози і помістити нижнім зрізом в ємність з водою, як квітка у вазу. Рекомендується додати у воду шматочок деревного вугілля або щіпку солі.
- Невеликі кількості винограду можна зберігати в сухому піску, коркової крихти, тирсі: так знижується випаровування води і свіжість ягід зберігається кілька місяців.
Протипоказання до застосування винограду
Протипоказаннями до виноградолікування є: цукровий діабет, ожиріння, гострі форми туберкульозу легенів. Перш ніж вживати ягоди і приймати різні засоби на основі винограду, необхідно отримати консультацію лікаря. Не підходить виноград при уремії, гіпертонії, що супроводжується набряками, колітах, виразках порожнини рота та шлунку. Бажано вживати свіжий сік, а якщо консервований – то без наявності консервантів.
Сік винограду, потрапляючи на зуби, підсилює каріозні процеси, рекомендується після прийому виноградного продукту ретельно полоскати рот розчиненої у воді їдальні содою. Беручи гепарин, варфарин, аспірин, сприяють запобіганню утворення тромбів, потрібно пам'ятати, що екстракт винограду знижує згортання крові.
- Лляні каші з корисними добавкамиЗустрічайте весняну новинку - поживні лляні каші з корисними добавками!Повна версія статті