Проросле зерно з точки зору йоги
Проросле зерно з точки зору йоги
Виняткова цінність пророщених насіння в тому, що проростки ― єдина "жива" їжа. Включення їх в раціон ― унікальна можливість для людини використовувати в їжу цілісний живий організм, що володіє всіма природними біологічними властивостями і знаходиться у фазі максимальної життєвої активності. Цей період триває всього декілька діб і саме в цей час їх і повинен використовувати людина, щоб отримати від такого незвичайного продукту силу і здоров'я.
Проростки ― найдавніше оздоровчий засіб, відоме вже більше п'яти тисяч років. Ця натуральна цілюща їжа відноситься до так званих біогенних продуктів харчування і має дивовижну здатність позбавляти нас одночасно від багатьох недуг, не допускаючи їх повернення. Справжнє здоров'я ― ось що дає нам цей подарунок Природи.
Пророщені насіння несуть в собі величезний енергетичний потенціал. Додаючи їх до їжі, ми отримуємо потужний заряд бадьорості. Ферменти, що містяться в проростках, розщеплюють запасні білки, жири і вуглеводи цих насіння, полегшуючи нам їх засвоєння, і продовжують працювати в організмі людини, заощаджуючи його внутрішні сили. Сумарний вміст антиоксидантів і вітамінів збільшується при проростанні у багато разів, вони вбудовані в органічну систему живої тканини рослини і працюють взаємопов'язано, підтримуючи і посилюючи дію один одного.
Регулярне споживання проростків стимулює обмін речовин і кровотворення, підвищує імунітет, компенсує вітамінну та мінеральну недостатність, нормалізує кислотно-лужний баланс, сприяє очищенню організму від шлаків і ефективному травленню, підвищує потенцію, уповільнює процеси старіння. Особливо корисні пророщені насіння дітям і літнім людям, вагітним жінкам і годуючим матерям, людям інтенсивного розумового й фізичного праці.
Окрім загального позитивного впливу на організм людини, проростки кожної окремої культури, маючи у своєму складі певний набір корисних речовин, вітамінів і мікроелементів, володіють специфічним оздоровчою дією і рекомендуються людям, що страждають тими чи іншими недугами.
Одна з лікарів-йогів Гізела Шмідт з Швейцарії, довівши своє дослідження до кінця, в тому числі і на собі, написала такі рядки:
"Я сама почала приймати проросле зерно пшениці на сніданок, коли мені було 54 роки. Через кілька місяців мої сиві волосся придбали первісну забарвлення, стали еластичними і густими. Зір відновився повністю, як і мої тілесні і духовні сили. Цей стан дозволяє мені працювати в повну силу і по справжній день, коли мені виповнилося 75 років."
Проростки пшениці
Білки (26%), жири (10%), вуглеводи (34%) проростаючого насіння легко засвоюються нашим організмом. Кількість мікроелементів і вітамінів при проростанні істотно зростає. Проростки пшениці містять калій (850 мг/100 г), кальцій (70 мг/100 г), фосфор (1100 мг/100 г), магній (400 мг/100 г), залізо (10 мг/100 г), цинк (20 мг/100 г), вітаміни В1 (2 мг/100 г), В2 (0,7 мг/100 г), В3 (4,5 мг/100 г), В6 (3,0 мг/100 г), Е (21,0 мг/100 г) і фолієву кислоту (0,35 мг/100 г). Кількість вітаміну С збільшується при проростанні з 1,07 до 10,36 мг/100г.
Сумарний вміст антиоксидантів (ВСА) в процесі проростання насіння цієї рослини збільшується в 11,5 рази і сягає на п'яту добу 275 мг/100г.
Рекомендуються при лікуванні хронічних колітів, гастритів і гастродуоденітів, очищають печінку, нирки, сечовий міхур, кишечник; при комплексному лікуванні виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки (протипоказані при загостреннях). Клітковина (оболонка зерна) нормалізує роботу шлунково-кишкового тракту і благотворно впливає на кишкову флору. Проростки пшениці покращують роботу кровоносної і нервової систем, полегшують наслідки стресів. Показані при лікуванні алергії, цукрового діабету та ожиріння. Речовини, що містяться в ній, зміцнюють імунітет і забезпечують нас енергією, допомагають зняти набряки, залікувати рани і виразки; покращують стан шкіри і волосся.
Проростки пшениці очищають наш організм від багаторічних «завалів», однак для цього потрібно вживати не менше року.
Порівняно швидкі зміни відбуваються з волоссям: вони виглядають краще, ніж після вживання дорогих шампунів і масок. Проростки пшениці забезпечують профілактику карієсу, онкологічних захворювань, підвищують тонус організму, заспокоюють нерви і поліпшують сон.
Проростки вівса
У більшості сортів цієї культури квіткові луски приростають до зерна і тому звичайні проростки отримати не можна. Для одержання проростків вівса треба використовувати особливі сорти насіння, у яких зерно вільно відділяється від квіткових лусок.
Проростки вівса багато в чому перевершують проростки інших злаків, т. к. зерно вівса характеризується оптимальним співвідношенням білків (9-20%), жирів (11%), вуглеводів (40%) і вітамінів групи В. Овес містить багато нерозчинної клітковини, вітаміни Е і К, є джерелом кальцію, заліза, магнію, сірки, кремнію, хрому, цинку, фтору, йоду. Кількість вітаміну С збільшується при проростанні з 0,88 до 23,71 мг/100г.
Сумарний вміст антиоксидантів (ВСА) в процесі проростання насіння цієї рослини збільшується в 9,8 рази, і досягає на п'яту добу 334 мг/100г.
Проростки вівса дуже дієві при багатьох серйозних проблемах зі здоров'ям: туберкульозі, хворобах нирок, печінки і жовчного міхура, гепатитах, захворюваннях щитовидної залози. З їх допомогою можна швидше відновитися після травм і тривалої хвороби: вони відновлюють імунітет, зміцнюють м'язи, нормалізують роботу шлунку і кишечника і оновлюють склад крові. Остання властивість дуже ефективно для профілактики утворення тромбів і розвитку такого небезпечного захворювання, як тромбоз.
Пророщені боби
Пророщені боби мають сечогінну, протизапальну і в'яжучу дію, сприяють загоєнню ран, поліпшують стан шкіри і колір обличчя; пророщений горох корисний тим, хто хоче позбутися зайвої ваги – в ньому мало калорій, але насичує він добре.
Проростки гороху нут
В пророщених насіння гороху нут (баранячого гороху, турецького гороху) до 30% білка, до 7% жиру, вуглеводи, лецетин. Багаті клітковиною (до 22%). Відрізняються від насіння інших культур дуже низькою калорійністю – всього 120 ккал/100 р. Містять вітаміни В1, В3, В5, біотин, В6, фолієву кислоту (0,65 мг/100 г), з цінних мікроелементів – бор, кремній, марганець, залізо. Кількість вітаміну С збільшується при проростанні з 2,04 до 36,14 мг/100г.
Сумарний вміст антиоксидантів (ВСА) в процесі проростання насіння цієї рослини збільшується в 5,9 рази, і досягає на п'яту добу 503 мг/100г. Це робить проростки нуту продуктом, який можна використовувати в осінньо-зимовий період для профілактики грипу і простудних захворювань. Корисні вони і для тих, у кого проблеми із зайвою вагою.
Проростки нуту мають своєрідний горіховий смак. Їх можна використовувати як окремо, так і додаючи в холодні закуски.
Проростки гороху маш
В пророщених насіння гороху маш (квасолі золотистої) 24-28% білка, 46-50% крохмалю, 2-4% жиру. Кількість вітаміну С збільшується при проростанні з 6,35 до 42,32 мг/100г. Сумарний вміст антиоксидантів (ВСА) в процесі проростання насіння цієї рослини збільшується в 5,1 рази, і досягає на п'яту добу 517 мг/100г.
Проростки маша, як і проростки нуту, доцільно використовувати восени і взимку для профілактики грипу і простудних захворювань. Проростки маша – прекрасна добавка в салати і вінегрети.
Проростки сочевиці
Проростки сочевиці ― дуже корисний і смачний продукт. Насіння сочевиці ― хороше джерело білка (35 мг/100 г), вуглеводів, клітковини. Містять калій (1500 мг/100 г), кальцій (83 мг/100 г), магній (до 380 мг/100 г), залізо (7 мг/100 г), цинк (до 5 мг/100 г), селен (0,06 мг/100 г), бор, фтор, кремній, сірку, марганець (1,3 мг/100 г), мідь, молібден. У насінні вітаміни В1, В3, В5, біотин, В6, фолієва кислота. При проростанні насіння сочевиці в них істотно зростає вміст вітамінів В1, В6, біотин, фолієву кислоти. Кількість вітаміну С збільшується при проростанні з 2,83 до 64,41 мг/100г.
Сумарний вміст антиоксидантів (ВСА) в процесі проростання насіння цієї рослини збільшується в 2,1 рази і сягає на п'яту добу 90 мг/100г.
Це робить проростки сочевиці продуктом, незамінним для профілактики грипу і застудних захворювань в осінньо-зимовий період. Сприяють кровотворенню, підвищують рівень гемоглобіну.
Проростки ячменю
У насінні ячменю білки (14%), які за своєю цінністю перевершують білки пшениці, жири (2%), вуглеводи (67%).
Кількість клітковини збільшується при проростанні з 1,5% до 4,9%. Містять вітаміни групи В, вітаміни Е і Р. Проростки ячменю є хорошим джерелом кальцію (188 мг/100 г), фосфору (281 мг/100 г), заліза (3,9 мг/100 г), цинку (3,64 мг/100 г), містять калій, марганець, сірку, мідь, селен. Кількість вітаміну С збільшується при проростанні з 3,67 мг/100 г до 20,25 мг/100 р.
Сумарний вміст антиоксидантів (ВСА) в процесі проростання насіння цієї рослини збільшується в 6,5 разів, і досягає на п'яту добу 389 мг/100 р. По цьому важливому показнику проростки голозерного ячменю займають перше місце серед проростків описаних вище злаків.
Проростки ячменю підвищують імунітет, очищають організм від токсинів і шлаків, мають обволікаючу, протизапальну, сечогінну дію. Рекомендуються як загальнозміцнюючий і тонізуючий засіб, а також при гіповітамінозі, ожирінні, діабеті, дисбактеріозі. Вони підвищують витривалість організму і приводять в норму кислотно-лужний баланс.
Проростки гречки
Проростки гречки отримують з насіння, які не проходять термічну обробку і з яких оболонка (лушпиння) знята настільки акуратно, що зародок не пошкоджується.
У насінні гречки 10-18% білків, 2,4-3% жирів, 59-82% вуглеводів, 12-16% клітковини. Містять фосфор (до 330 мг/100 г), калій (380 мг/100 г), кальцій, магній (до 200 мг/100 г), марганець (1,56 мг/100 г), кобальт (3 мг/100 г), бор, кремній, ванадій, залізо (8 мг/100 г), мідь, цинк (2,05 мг/100 г), молібден. Багаті вітамінами В1 (до 0,58 мг/100 г), В2, В3 (4,19 мг/100 г), В6 (0,4 мг/100 г), Е (0,2-6,7 мг/100 г), містять вітамін К і каротин. Кількість вітаміну С збільшується при проростанні з 1,49 до 26,4 мг/100г.
Сумарний вміст антиоксидантів (ВСА) в процесі проростання насіння цієї рослини збільшується в 2,1 рази і сягає на п'яту добу 383 мг/100г.
Насіння гречки перевершують насіння всіх інших культур по концентрації рутина ― біофлавоноїда, який має здатність поліпшувати стан кровоносних судин, особливо капілярів, зміцнюючи їх тонкі стінки.
Пророщені насіння гречки рекомендуються для профілактики і лікування різних захворювань судин (атеросклероз, ішемічна хвороба серця, гіпертонія) і інфекційних хвороб, що протікають з ураженням судинної системи (кір, скарлатина, ангіна, тиф), для зниження внутрішньоочного тиску при простій глаукомі, при варикозному розширенні вен і геморої.
Корисно додавати їх до раціону при лікуванні променевої хвороби, захворюваннях печінки і нирок, ожирінні, цукровому діабеті, кровотечах з носа і ясен, при втраті крові.
Пророщена жито
Зерна містять білки (13%), жири (2%), вуглеводи (69%) і клітковину. У них багато калію (425 мг/100 г), кальцію (58 мг/100 г), фосфору (292 мг/100 г), магнію (120 мг/100 г), марганцю (2,7 мг/100 г), заліза (4,2 мг/100 г), цинку (2,5 мг/100 г), є також фтор, кремній, сірку, ванадій, хром, мідь, селен, молібден. Містять більше вітаміну Е, ніж зерна пшениці (10 мг/100 г), а також вітаміни В1 (0,45 мг/100 г), В2 (0,26 мг/100 г), В3 (1,3 мг/100 г), В5 (1,5 мг/100 г), В6 (0,41 мг/100 г), фолієву кислоту (0,04 мг/100 г), вітаміни К, Н. Кількість вітаміну С збільшується при проростанні з 0,58 до 14,68 мг/100г.
Сумарний вміст антиоксидантів (ВСА) в процесі проростання насіння цієї рослини збільшується в 11,0 рази і сягає на п'яту добу-320 мг/100г.
За своєю дією схожі з проростками пшениці: компенсують вітамінну та мінеральну недостатність, стимулюють роботу кишечника, підсилюють перистальтику, нормалізують мікрофлору, мають легку проносну дію, сприяють очищенню організму від шлаків. Проростки жита показані в тих же випадках, що і проростки пшениці.
Пророщена жито допомагає організму активно протистояти мікробам і вірусам, покращує виведення мокротиння при захворюваннях дихальних шляхів, нормалізує рівень глюкози в крові, виводить отрути і радіонукліди, запобігає розвитку атеросклерозу і раннє старіння.
Пророщені насіння гарбуза
Пророщені насіння гарбуза ― один з найбільш цінних об'єктів для пророщування. Містять широкий набір корисних речовин і мікроелементів. В насінні до 28% цінних рослинних білків, до 46,7% жирів, ніжна клітковина. У них багато фосфору (1174 мг/100 г), магнію (535 мг/100 г), марганцю (3 мг/100 г), заліза (14,9 мг/100 г), цинку (10 мг/100 г), селену (5,6 мг/100 г), а також кальцій, кремній, хром, кобальт, мідь, вітаміни В1, В2, Е, фолієва кислота (0,06 мг/100 г), каротин. Кількість вітаміну С збільшується при проростанні з 2,65 до 31,29 мг/100г.
Сумарний вміст антиоксидантів (ВСА) в процесі проростання насіння цієї рослини збільшується в 10,1 рази, і досягає на п'яту добу 333 мг/100г.
Проростки гарбуза володіють активним глистогінним дією, з успіхом використовуються для профілактики і лікування лямбліозу і різних гельмінтозів, особливо ефективні у відношенні стрічкових черв'яків і гостриків. Краще глистогонных коштів нерослинного походження, рекомендуються дітям, вагітним жінкам і людям старше 60 років.
При регулярному вживанні проростки гарбуза нормалізують відділення жовчі, активізують водний і сольовий обмін, благотворно впливають на репродуктивну систему чоловіків і жінок, стимулюють функції статевих залоз, покращують роботу сечостатевого тракту, зміцнюють мускулатуру сечового міхура, у чоловіків підвищують потенцію, забезпечують чудову підтримку передміхурової залози. Корисні чоловікам після 45 років для профілактики простатиту, в комплексному лікуванні хронічних простатитів і аденоми передміхурової залози.
Міститься в проростках гарбуза цинк, необхідний для нормальної роботи головного мозку, позитивно впливає на розумову діяльність людини, зміцнює пам'ять, знижує стомлюваність і дратівливість, нормалізує сон. Проростки гарбуза ― цінний продукт для профілактики та лікування захворювань, викликаних тривалими фізичними та нервово-психічними перевантаженнями. Надзвичайно корисні школярів, особливо молодших класів, для подолання стресових ситуацій і кращого засвоєння матеріалу.
Проростки соняшнику
Проростки соняшнику ― найцінніший природний концентрат високоякісних рослинних білків, незамінних жирних кислот, широкого набору мікроелементів і вітамінів.
В насінні до 59% жирів, цінні рослинні білки, вуглеводи, клітковина, лецитин. Містять калій (647 мг/100 г) , кальцій (57 мг/100 г), фосфор (860 мг/100 г), магній (420 мг/100 г), залізо (7,1 мг/100 г), цинк (5,1 мг/100 г), селен (0,07 мг/100 г), йод (0,7 мг/100 г), фтор, кремній, хром, марганець, кобальт, мідь, молібден. Є одним з найбагатших джерел вітаміну Е (21,8 мг/100 г), вітамінів В1 (до 2,2 мг/100 г), В2 (0,25 мг/100 г), В3 (до 5,6 мг/100 г), В5 (до 2,2 мг/100 г), В6 (до 1,1 мг/100 г), біотин (0,67 мг/100 г), фолієвої кислоти (1 мг/100 г), містять вітаміни D і F. Кількість вітаміну С збільшується при проростанні з 1,64 до 14,48 мг/100г.
Проростки соняшнику нормалізують кислотно-лужний баланс організму, компенсують вітамінну та мінеральну недостатність. Зміцнюють нервову систему, полегшують наслідки стресових ситуацій, перешкоджають утворенню тромбів, покращують стан слизової оболонки шлунково-кишкового тракту.
Рекомендуються при комплексному лікуванні виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки в стадії ремісії, атеросклерозу і пов'язаних з ним захворювань серця і мозку, при патологічному клімаксі. Сприяють збереженню пам'яті, гарного зору, покращують стан шкіри і волосся.
Проростки розторопші
Розторопша відома як рослина, відновлюючу і оживляє клітини печінки. В її проростках містяться флавоноїди – дуже активні речовини, які захищають наші клітини; мікроелементи, основними з яких є селен і цинк, вітаміни А, Е, F, K, D. Їх вживання покращує процес утворення і виведення жовчі, захищає печінку від токсинів і інфекцій. Проростки розторопші допомагають в лікуванні багатьох захворювань печінки – як гострих, так і хронічних; при алергії, колітах, геморої; зменшують запалення в жовчному міхурі і селезінці, допомагають розчинити і вивести камені.
Проростки розторопші ― потужне трав'яниста рослина родини айстрових заввишки до 150 див. Бур'ян, хоча в останні роки у зв'язку з винятковими цілющими властивостями її почали культивувати і отримувати з насіння різні препарати ― силібор, силібінін, силимар, олійний розчин, порошок.
Проростки розторопші ― живі зелені рослинки довжиною 1.5-2 см у віці 6-7 діб.
У насінні розторопші містяться жири (30-40%), ефірні олії, смоли, слиз, вітаміни А, D, E, K, F, а також макро - і мікроелементи: калій, кальцій, магній, залізо, алюміній, ванадій, хром, марганець, цинк, селен і мідь. Кількість вітаміну С збільшується при проростанні з 2,02 до 49,05 мг/100г.
Сумарний вміст антиоксидантів (ВСА) в процесі проростання насіння цієї рослини збільшується в 3,8 рази і сягає на п'яту добу 896 мг/100г.
Оздоровчі властивості розторопші пов'язані в основному з присутністю в її насінні до 1% особливих вітаміноподібних речовин ― флавоноїдів (силімарин, силібін та ін) Ці флавоноїди є потужними антиоксидантами, які перешкоджають пошкодження здорових клітин, беруть участь в окисно-відновних процесах, підвищують активність різних ферментів.
Розторопша ― високоефективний гепатопротектор, тобто вона захищає печінку. Посилює утворення і виведення жовчі, стимулює регенерацію печінкових клітин, попереджає порушення структури і функції печінки при різних патологіях. Знижує ушкоджуючу дію лікарських засобів і токсичних речовин, які потрапляють в організм людини з навколишнього середовища. Розторопша активізує роботу шлунково-кишкового тракту, благотворно впливає на роботу нирок, надає протизапальну і ранозагоювальну дію.
Живі проростки розторопші володіють особливою цілющою силою. Показані при запаленні жовчного міхура, запальних захворюваннях підшлункової залози та селезінки, при колітах і виразках шлунка. Ефективні при лікуванні проростками розторопші хворих, які страждають на гепатит "С".
У профілактичних цілях проростки розторопші корисно вживати жителям великих міст і людям, які працюють на шкідливих виробництвах.
Проростки льону
Проростки льону ― чудовий продукт, що володіє широким спектром оздоровлюючого дії. Активно підвищують опірність організму, дають силу і бадьорість, підтримують роботу кожної клітини.
У насінні льону олія (до 52%), білки, вуглеводи, багато фосфору (700 мг/100 г), магнію (380 мг/100 г), заліза (7.7 мг/100 г), цинку (5.7 мг/100 г), а за кількістю кальцію (1400 мг/100 г) можна порівняти з насінням кунжуту. Містять вітаміни Е, К, F, В1, фолієву кислоту, каротин. Кількість вітаміну С збільшується при проростанні з 1,35 до 22,47 мг/100г.
Сумарний вміст антиоксидантів (ВСА) в процесі проростання насіння цієї рослини збільшується в 9,4 рази, і досягає на п'яту добу 526 мг/100г.
Проростки льону, як і насіння, володіють унікальною слизистостью і ефективно очищає шлунково-кишковий тракт. Прискорюють травлення, посилюють перистальтику, поглинають токсичні речовини, мають м'яку проносну дію, допомагає при геморої.
З-за високого вмісту кальцію показано, як і проростки кунжуту, жінкам під час вагітності і годування дитини, дітям в період інтенсивного росту та зміни зубів. Рекомендуються для зміцнення кісткової тканини, при остеохондрозі хребта, остеопорозі, при лікуванні переломів.
Олія льону займає перше місце серед усіх рослинних жирів за змістом цінної a-ліноленової кислоти (60%), присутні в ньому і лінолева кислота. Їх комплекс необхідний для зростання і розвитку організму, оскільки вони беруть участь у побудові мембран ― оболонок клітин. Ці жирні кислоти зміцнюють структуру слизових оболонок, відновлюють еластичність і міцність м'язів і кровоносних судин, руйнують відкладення холестерину. Підтримують роботу мозку, нервової системи і залоз внутрішньої секреції.
Проростки льону показані при лікуванні серцево-судинних захворювань, при гіпертонії, тромбофлебіті, варикозному розширенні вен. Покращують стан шкіри, волосся і нігтів. Прийом проростків льону ідеально поєднується з прийомом проростків розторопші.
Проростки кунжуту
В пророщених насіння кунжуту до 40% високоякісних білків, до 65% олії. Проростки кунжуту зміцнюють кісткову тканину, що пов'язано з кількістю вхідних у нього макро - і мікроелементів. За вмістом кальцію (до 1474 мг/100 г) кунжут перевершує всі харчові продукти, навіть багато сортів сиру. Насіння містять калій (497 мг/100 г), фосфор (616 мг/100 г), магній (540 мг/100 г), залізо (до 10,5 мг/100 г), цинк, вітаміни В1 (0,98 мг/100 г), В2 (0,25 мг/100 г), В3 (5,4 мг/100 г). Кількість вітаміну С збільшується при проростанні з 2,15 до 34,67 мг/100г.
Сумарний вміст антиоксидантів (ВСА) в процесі проростання насіння цієї рослини збільшується в 1,7 рази і сягає на п'яту добу 490 мг/100г.
Вхідні до складу кунжуту мікроелементи необхідні людині для нормального функціонування опорно-рухового апарату, роботи шлунка, печінки, підшлункової залози і кишечника. Проростки кунжуту зміцнюють скелет, зуби і нігті, регулярний прийом сприяє відновленню зубної емалі.
Прийом проростків кунжуту рекомендується при гострих і хронічних артритах і артрозах, остеохондрозі хребта, остеопорозу, особливо у жінок після 45 років. Показані при лікуванні переломів і травм кістково-м'язової системи. Абсолютно необхідні жінкам під час вагітності і годування дитини, дітям в період інтенсивного росту та зміни зубів.
Пророщені насіння амаранту
Пророщені насіння амаранту – рослини, що дає злакоподобные зерна з підвищеним вмістом вітамінів та мікроелементів, що володіють цінним набором біологічно-активних речовин, високим вмістом білка, збалансованого за незамінним амінокислотам. Продовольча комісія ООН назвала амарант культурою XXI століття.
Насіння амаранту, поряд з іншими важливими для людського організму компонентами, що містять сквален і фітостероли. Сквален пригнічує ріст ракових клітин, підвищує імунітет. Фітостероли значно знижують рівень холестерину в крові.
Насіння амаранту містять в середньому 15-17% білка, 5-8% жирів, 3,7-5,7% клітковини, вітаміни В1, В2, Е, D, фосфор, кальцій, рутин, фосфоліпіди, жовчні кислоти, велика кількість амінокислот (особливо лізину). Вміст лізину в білку амаранту в два рази більше, ніж у пшениці, і в три рази більше, ніж у кукурудзи і сорго. Як відомо, лізин є цінним незамінною амінокислотою, так як в тварин тканинах він не синтезується, а надходить в організм тільки з їжею. При нестачі лізину їжа просто не засвоюється і білок «проходить» організм транзитом.
Сумарний вміст антиоксидантів (ВСА) в процесі проростання насіння цієї рослини збільшується в 20 разів і досягає на п'яту добу 200 мг/100г.
Якщо оцінити ідеальний білок (близький до яєчного) в 100 балів, то молочний білок казеїн буде мати 72 бали, соєвий – 68, пшениці – 58, кукурудзи – 44, а амаранту – 75 балів. За змістом таких амінокислот, як треонін, фенілаланін, тирозин і триптофан, білок амаранту прирівнюється до білка жіночого молока.
У насінні амаранту містяться поліненасичені жирні кислоти: ліноленова, пальмітинова, стеаринова, лінолева, арахідонова.
Ще одна цінна властивість амаранту – вміст у ньому легко засвоюваних харчових волокон (клітковина, пектин). Харчові волокна адсорбують різні шкідливі для здоров'я хімічні, в тому числі канцерогенні речовини, зв'язують і виводять їх з організму. За змістом харчових волокон амарант перевершує пшеницю в 3 рази, кукурудзу, рис і овес в 1,5 рази.
Насіння амаранту, на відміну від насіння зернових культур, містять дуже мало глютелинов. Це важливо для тих, хто володіє підвищеною чутливістю до продуктів із зерна внаслідок дефіциту ферментів, гідроліз глютелин, і тому потребують аглютелиновой дієті.
Унікальними насіння амаранту роблять як мінімум три особливості: наявність сквалену, вітаміну Е у формі токотриенола і велику кількість поліненасичених жирних кислот. Завдяки збалансованій комбінації корисних речовин, вони нормалізують гормональну систему і покращують обмін речовин, ліквідують побічні явища після застосування медикаментів або інших методів активної терапії; поліпшують функцію нирок і печінки; зменшують прояв токсикозу; нормалізують показники сечі та крові; м'яко впливають на слизову оболонку шлунка і кишечника; відновлюють роботу клітин епітелію; пригнічують патогенні мікроорганізми.
ПРОРОСТКИ В БАНКУ
Для пророщування беруть тільки якісне насіння харчового призначення. Не допускається використання насіння: протруєним (призначеного для посіву); з вмістом шкідників (жучки і т. д.); механічно пошкодженого (зламане, отколотое і т. д.); з вичерпаним терміном придатності.
Підготовка насіння до проращиванию
Кожну порцію, призначену для пророщування, перебирають, видаляючи сміття, порожні і пошкоджені насіння. Далі його 2-3 рази промивають у проточній воді через сито. Порцію промитих насіння поміщають в банку (0,5-0,7 л) на 1/3 його об'єму (для великих насінин ― на 1/4) і заливають слабким розчином марганцівки (розчин рожевого кольору). Горлечко банки прикривають чистою марлею і закріплюють її гумкою. Кінці марлі повинні висіти по краях на 5-6 див. Витримують 5 хвилин, зливають розчин. Не дістаючи з банки і не знімаючи марлі, насіння ретельно промивають відфільтрованої водою.
Замочування насіння
Після дезинфекції насіння заливають водою так, щоб вона покривала його на 3-4 см (марлю можна не знімати). Банку ставлять на місце, захищене від прямих сонячних променів. Через 8-12 годин, коли насіння набухнуть, воду зливають. Знову проводиться дезінфекція. Після останньої промивки воду зливають особливо ретельно. Насіння готові до проращиванию.
Банку з насінням в горизонтальному стані злегка струсити, домагаючись рівномірного розподілу насіння по стінці, і акуратно боком кладуть у миску з високими краями так, щоб банку спиралася своїм боком на бортик (кут нахилу повинен бути близько 45 градусів), а кінці марлі лягли на дно миски (у подальшому вони будуть гнотами для всмоктування води). У миску (піддон) наливають води шаром приблизно в 0,5 см і підтримують цей рівень постійно до "прорізання" насіння. Все це "споруда" поміщають в тепле місце, приховане від прямих сонячних променів. Таким чином, насіння знаходяться в умовах міні-теплиці: кінці марлі працюють як гніт, постійно змочуючи її поверхня і підтримуючи вологість повітря у банку, а його дно перешкоджає випаровуванню води. Повітря для дихання насіння вільно проходить через марлю всередину банки і назад. Так створюються ідеальні умови для проростання: тепло, підвищена вологість, постійна циркуляція повітря.
Коли насіння "проріжуться" (приблизно через 8-12 годин), проводять другу дезінфекцію і промивку. Воду ретельно зливають, знімають марлю. Такі насіння вже можна і треба застосовувати. Найбільшою цілющою силою володіють насіння після 24-48 годин проростання, коли паростки досягають 1-2 мм Проростки зберігають у холодильнику при температурі 5-7 оС. Щоб у холодильнику вони дихали і не пересихали, банку накривають кришкою з отвором посередині діаметром 1 див. З'їсти проростки бажано за 4-5 днів.
Важливо! Щодня проростки, які зберігаються в холодильнику, дезінфікують описаним вище способом. Дезінфекція потрібна для того, щоб ваші проростки не запліснявіли. В іншому випадку вони просто втратять свої властивості, а ви ризикуєте "ввести в організм" неякісну їжу.
Загальні правила застосування проростків
Цей продукт не рекомендується застосовувати при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки. І взагалі, якщо ви вирішили включити в свій раціон проростки, обов'язково попередньо проконсультуйтеся з лікарем!
Використовувати пророщені насіння в їжу краще вранці ― їх висока енергетика допоможе активно провести робочий день. Якщо включати їх в раціон у другій половині дня, та ж енергетика не дасть заснути. Вживати перед сном рекомендується тільки проростки розторопші (печінка активно очищається в нічні години, розторопша сприяє цьому процесу), якщо ж і в цьому випадку будуть проблеми зі сном, прийом проростків слід перенести на ранок.
Проростки включають в раціон поступово. Протягом перших 2-3 тижнів достатньо 100 г в тиждень, по 1 десертній ложці щодня протягом 5 днів, потім 2 дні ― перерва. Починаючи з 4-го тижня, щоденну порцію можна подвоїти, або приймати протягом 5 днів по 100 г проростків двох різних культур. Такий режим слід дотримувати наступні 2 місяці. Проростки розторопші рекомендується вживати по 7 штук в день. Курс ― 6-8 тижнів.
Порцію проростків необхідно не просто довго, а дуже довго і дуже ретельно жувати, щоб з допомогою слини перетворити їх у молочко. Це важливо для засвоєння організмом всього комплексу поживних речовин. Для людей, у яких є проблеми з зубами, проростки рекомендується подрібнювати.
Оскільки на смак проростки далекі від вишуканих страв, краще додавати їх в салати, каші і т. п. Однак намагайтеся не піддавати їх тепловій обробці. Не рекомендуетсмя застосовувати запліснявілі проростки, а також перерослі. Більшого лікувального ефекту ви досягнете, якщо будете вживати проростки з невеликою кількістю нерафінованої олії.
ЗАСТОСУВАННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ ПРОРОСТКІВ
Введення в раціон пророщених насіння потребує певних умов. Зберігати пророщені насіння необхідно в холодильнику при температурі від +2 до +6ОС. Якщо секції з таким режимом немає, упаковки з проростками слід помістити ближче до морозильної камери. В цих умовах пророщені насіння всіх культур будуть зростати, але повільніше, ніж при кімнатній температурі. При цьому їх якість як корисного продукту поліпшується – триває синтез вітамінів і ферментів, розщеплення складних запасних речовин, збільшується кількість клітковини.
Помилковою є думка про те, що проростки (наприклад, пшениці) можна вживати в їжу тільки в самому початку проростання, поки довжина проклюнувшегося корінця не перевищить 1-2мм.
Використовувати проростки слід протягом 5 діб. Для проростків більшості культур саме цей період характеризується максимальною життєвою активністю. Те, що вони в цей час ростуть, споживача не повинно бентежити. Використовувати їх в їжу потрібно цілком, разом з корінцями і зародковими листочками.
- Лляні каші з корисними добавкамиЗустрічайте весняну новинку - поживні лляні каші з корисними добавками!Повна версія статті